Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii
Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) jest owadem wielożernym niszczącym dojrzewające oraz dojrzałe owoce miękkie (czereśnie, wiśnie, truskawki, maliny, borówkę wysoką, winogrona i inne). Występuje również na owocujących roślinach – dziko rosnących np. bzie czarnym, jagodzie leśnej, jeżynie.
W odróżnieniu od powszechnie występującej muszki owocowej (Drosophila melanogaster) – muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) atakuje owoce dojrzałe i dojrzewające na roślinie, przed ich zbiorem. Samice muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii) składają jaja do owoców, nacinając ich skórkę za pomocą pokładełka. Rozwijające się larwy żywią się miąższem owoców, powodując ich częściowe lub całkowite uszkodzenie. Owoce takie opadają. Zwykle owoce zasiedlane są jeszcze na plantacji, ale jeżeli samice złożą jaja tuż przed zbiorem larwy żerują i niszczą owoce podczas przechowywania, transportu i obrotu owocami (handlu, sprzedaży). Uszkodzone owoce nie mają żadnej wartości handlowej. Często wtórnie atakowane są przez różne patogeniczne i saprofityczne grzyby oraz bakterie, powodujące szybkie gnicie owoców.
Opis szkodnika i jego cechy charakterystyczne
Dorosłe osobniki muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii) mają długość około 2,5-3,5 mm. Barwa ciała jest żółtobeżowa do żółtobrązowej, a na odwłoku widoczne są ciemne paski.
Samiec posiada charakterystyczne ciemne plamy w tylnej części skrzydeł oraz grzebienie z czarnych włosków na łączeniach członów przednich odnóży (widoczne pod lupą).
Samica nie ma plam na skrzydłach ani czarnych grzebieni na odnóżach. Natomiast jej odwłok zakończony jest charakterystycznym, gęsto ząbkowanym pokładełkiem.
Drosophila suzukii to szkodnik o bardzo dużym potencjale i możliwościach. W najbliższych latach, niestety, będzie stanowił poważny problem we wszystkich uprawach, głównie jagodowych, w Polsce i Europie. Stanowi zagrożenie dla wszystkich plantacji tak komercyjnych jak i amatorskich. Nie ma preferencji co do rośliny żywicielskiej, dodatkowo owoce dojrzałe są porażane częściej (czyli praktycznie przed zbiorem).
Obecnie dostępne sposoby walki z Muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii) :
- Toksyczna chemia, która nie dość, że zabija wszystkie owady m.in. te zapylające, to i tak nie może być stosowana przed zbiorem ze względu na karencję.
- Okrywanie plantacji siatką ochronną o drobnych oczkach 0,6 mm jako fizyczną barierę przed nalotem – niestety siatka o tak drobnych oczkach ma właściwości mocno cieniujące (ok. 40%) co w Polskim klimacie może zbyt mocno ograniczać plonowanie.
Proponujemy ekologiczne i skuteczne rozwiązanie w postaci Pułapki wabiącej SuzuTrap służącej do monitorowania lotów muszki plamoskrzydłej – Drosophila suzuki.